Ściana w mieszkaniu pełni wiele funkcji. Ściany konstrukcyjne wspierają konstrukcję dachu i stropów oraz utrzymują stabilność całego budynku. Ściany wewnętrzne zazwyczaj dzielą mieszkanie na poszczególne pomieszczenia, np. salon, sypialnia, kuchnia. Ściana jest również elementem przy którym można umieścić meble, półki, obrazy i inne dekoracje, które nadają mieszkaniu charakter i komfort, a wykończona z pomysłem sama może z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną. Jeśli aktualnie nie masz pomysłu na wykończenie tych pionowych elementów to poniżej wypisałem jakie opcje możesz rozważyć. Zaczniemy od tych najbardziej powszechnych i skończymy na bardziej unikatowych rozwiązaniach.
Czyli klasyka. Należy pamiętać, że wybór koloru farby do ścian powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji i stylu wnętrza. Ważne jest również, aby dobrze przygotować ściany przed malowaniem, aby zapewnić trwały i równomierny efekt końcowy.
Ciekawe i oryginalne wnętrze możesz uzyskać przy pomocy płytek. Materiał, który zwykle wykorzystujemy w łazience lub kuchni może również dać ciekawy efekt przy użyciu go na ścianie np. salonu.
Czyli specyficzne płytki ceglane - dość popularne rozwiązanie. Często nie wszystkie, a tylko jedna lub kilka ścian, wykończone są jako ceglane. Są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Mogą być używane zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i mokrych, takich jak łazienki i kuchnie. Płytki ceglane mogą być różnej wielkości i kształtu, a także mogą być pokryte glazurą lub innymi warstwami dekoracyjnymi.
To popularne opcje wykańczania ścian wewnątrz budynków. Tapeta jest wykonana z papieru lub innego materiału, który jest przyklejany do ściany za pomocą kleju. Fototapeta to tapeta z drukowaną na niej grafiką lub zdjęciem. Tapety i fototapety mogą być w różnych wzorach i kolorach, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych preferencji i stylu wnętrza. Tapety i fototapety mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym papieru, winylu, tkaniny i folii.
Wyglądają jak lite drewno, ale są od niego zdecydowanie tańsze. Z drewna wykonana jest bowiem wyłącznie ich wierzchnia warstwa. Oprócz forniru naturalnego, który zachowuje naturalny rysunek słojów, dostępny jest również fornir modyfikowany - podczas procesu obróbki z płatów forniru usuwane są wszystkie niedoskonałości drewna. W efekcie panele mają ładny, ujednolicony kolor i regularny rysunek. Panele fornirowane na ścianę w salonie mogą być zabezpieczone olejem lub lakierem, gładkie albo boniowane, matowe, półmatowe, satynowe bądź lakierowane na wysoki połysk.
KRASNALBUD
Strona główna | Blog | Kontakt